Świnoujście na 44 wyspach

Kraina 44 wysp jest pięknym obszarem położonym w okolicy miasta Świnoujście, w północno-zachodniej Polsce. Jest to unikalne miejsce o bogatej historii i wyjątkowej przyrodzie.

Obszar ten składa się z 44 wysp, które są rozrzucone wzdłuż ujścia rzeki Odry po przez cieśninę  Świnę oraz wzdłuż Morza Bałtyckiego. Największą wyspą w tym archipelagu jest Uznam, na którym położone jest Świnoujście. Inne ważne wyspy to Wolin, Karsibór, Karsibórska Kępa i Chrząszczewska Kępa.

Kraina 44 wysp słynie z malowniczych krajobrazów, które łączą w sobie piękno przyrody i bogate dziedzictwo kulturowe. Obszar ten jest rajem dla miłośników przyrody, zwłaszcza dla ptaków, które gniazdują na wyspach. Wśród wysp znajdują się liczne rezerwaty przyrody, które chronią unikalne ekosystemy i rzadkie gatunki flory i fauny.

Wielu turystów odwiedza Krainę 44 wysp ze względu na jej malownicze plaże, które przyciągają przyjemnym klimatem i czystą wodą. Dodatkowo, obszar ten oferuje wiele atrakcji turystycznych, takich jak piękne parki, muzea, zabytkowe kościoły w Świnoujściu Oraz Karsiborzu  i wiele innych miejsc, które zachwycają swoją historią i architekturą.

Warto również wspomnieć o Świnoujściu – jednym z najważniejszych miast w regionie, które stanowi bramę do Krainy 44 wysp. Miasto to słynie z imponującego portu, który jest jednym z największych portów w Polsce. Świnoujście posiada również piękne plaże, malownicze promenady nadmorskie oraz liczne restauracje i kawiarnie.

Podsumowując, Kraina 44 wysp w okolicy Świnoujścia to miejsce o bogatej historii, malowniczych krajobrazach i zróżnicowanej przyrodzie. Obszar ten jest idealnym celem dla osób poszukujących odpoczynku w otoczeniu pięknych plaż, spacerów w parkach i odkrywania unikalnej kultury tego regionu.


                                                                                                                                                                                       
Niepowtarzalność i różnorodność krajobrazową Świnoujścia tworzą wyspy. Zamieszkane są trzy z nich (Uznam, Wolin i Karsibór). Pozostałe w archipelagu Świny są cenne ze względów przyrodniczych. Wyspę Uznam charakteryzuje szeroka plaża i wzgórza porośnięte lasami. Polska część wyspy Uznam leży w całości na terenie Świnoujścia i zajmuje powierzchnię 41 km2 z 424 km2. Powierzchnia wyspy jest w największym stopniu przekształcona i zagospodarowana turystycznie. Wyspa Wolin jest największą polską wyspą, a na części należącej do Świnoujścia zlokalizowana jest otulina Wolińskiego Parku Narodowego. Tutaj znajduje się część przemysłowo-portowa miasta. Natomiast wyspa Karsibór jest najmniej przekształconą wyspą utworzoną sztucznie po przez przekopanie kanału na wyspie Uznam. Większą część zajmują rozległe łąki zwane łęgami i pola, a około 4 km2 zajmują lasy. Na obu wyspach znajdują się obszary cenne przyrodniczo.Wsteczna Delta Świny to stanowiący fragment Zalewu Szczecińskiego obszar ponad 3000 ha płytkich wód, wysepek, szuwarów. To unikalny w skali kraju archipelag wodno-błotnych wysp poprzecinanych cieśninami i kanałami. Oryginalne nazwy poszczególnych wysp, np.: Zajęcze Łęgi, Wydrza Kępa, Koński Smug, Warnie kępy, Trzcińce, Gęsia Kępa, Wielki Krzek czy Karsiborska Kępa mają pochodzenie historyczne.

Delta Świny to jedno z ważniejszych naturalnych siedlisk ptaków w Polsce. Na tym terenie stwierdzono występowanie około 240 gatunków ptaków, tym 160 gatunków, które odbywają tu lęgi. Gnieździ się tu 1% polskiej populacji lęgowej bielika.
Ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze Delta Świny wraz z resztą obszaru ujścia Odry została w 1993 roku uznana przez Międzynarodowe Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „Krajobrazem Roku 1993/94”

Karsibór (do 1945 niem. Kaseburg t. Caseburg) – wyspa na Zalewie Szczecińskim, w Polsce w województwie zachodniopomorskim w powiecie grodzkim Świnoujście.

Leży w północnej części Zalewu, na południe od wyspy Wolin, od której oddzielona jest Starą Świną. 

                                                                                                                                               narozlewisku65                                                                                                                 Wyspa powstała w latach 1874-1880 przez przekopanie południowo-wschodniego fragmentu wyspy Uznam Kanałem Piastowskim, który skrócił drogę wodną ze Świnoujścia do Szczecina.
Wyspa ma około 14 km² powierzchni. Są to głównie równiny zajęte przez uprawy rolne. W zachodniej części pokrywają ją Lasy Karsiborskie (pow. ok. 4 km²) [potrzebne źródło]. Od południa otoczona jest wodami Zalewu Szczecińskiego. Na północy granicę Karsiboru stanowią ramiona Starej Świny – Rzecki Nurt i Młyńska Toń. Na wschód rozciąga się kraina ponad 40 wysp wstecznej delty Świny, z których większe to Warne Kępy, Wielki Krzek i Karsiborska Kępa.

Na wyspie Karsibór atrakcją jest 600-metrowa aleja dębowa oraz starodrzew na terenie zabytkowego cmentarza.

Nazwa wyspy pochodzi od nazwy wsi (obecnie dzielnicy Świnoujścia) – Karsiboru. Jest to bardzo stara pomorska nazwa. W pomorskim języku „karś”, „karśniawy” znaczy „lewy”, co obecnie możemy tłumaczyć jako „bór po lewej stronie.

Przytór (do 1945 niem. Pritter) – część miasta Świnoujścia, stanowiące część Osiedla Przytór-Łunowo; dawna wieś rybacko-letniskowa, od 1960 w granicach miasta. Położona we wschodniej części miasta na wyspie Wolin (Półwysep Przytorski), około 7 km na południowy wschód od centrum miasta, przy drodze krajowej nr 93, nad kanałem Wielka Struga, rozlewisk Świny Wolińskiego Parku Narodowego. Przytór zamieszkuje około 800 mieszkańców Na początku XIX wieku Przytór był największą wiejską osada powiatu. W ówczesnej wsi mieszkało 1068 osób tj. 200 rodzin. W tym czasie znaczny był połów ryb, zwłaszcza węgorzy. Wielu młodych

                                                                                                                                                                                                                                                                  narozlewisku51   ludzi ze wsi podejmowało prace na morzu w roli jungów lub marynarza, do czego zachęcały przedsiębiorstwa żeglugowe w Świnoujściu i Szczecinie. We wsi znajduje się gotycki zabytkowy kościół parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1895 roku, z wieżą o wysokości 43 m. Stoi na miejscu wcześniejszej budowli ryglowej. Obok kościoła rośnie pomnik przyrody dąb „Szyper”, o obwodzie 295 cm W Przytorze oraz w pobliskim lesie na północnym zachodzie, na rozległym obszarze, ruiny schronów baterii Goeben, ciężkiej artylerii nadbrzeżnej, z okresu II wojny światowej.
Zapraszamy do zapoznania się z nasza pełną ofertę wycieczek. Kliknij i wejdź na wycieczki Świnoujście

Woliński Park Narodowy 

w części należącej do Świnoujścia obejmuje wsteczną deltę Świny wraz z wyspami (m.in. Wielki Krzek i Warnie Kępy) oraz jezioro Wicko Wielkie, które stanowią otulinę parku. Na terenie miasta znajduje się pięć obszarów Natura 2000. Jednym z nich jest obszar ochrony ptaków Delta Świny – jedno z najważniejszych naturalnych siedlisk ptaków w Polsce, Europejska Ostoja Ptaków, gdzie występuje ok. 240 gatunków, w tym 27 z Polskiej Czerwonej Księgi. Najcenniejsze gatunki to wodniczka, bielik i kania. Delta Świny w 1993 roku uznana została „Krajobrazem Roku 1993-94”24 przez Międzynarodowe Towarzystwo Przyjaciół Przyrody (Naturfreunde Internationale-NFI).
Specjalny Obszar Ochrony siedlisk Wolin i Uznam na terenie Świnoujścia obejmuje fragmenty wydm białych i szarych, lasu stosunkowo mało przekształconego przez człowieka, torfowiska, łąki i trzcinowiska, nadmorskie wrzosowiska oraz bory i lasy bagienne z bogatą roślinnością, w tym wiele gatunków prawnie chronionych, rzadkich i zagrożonych. Południową część wsypy Wolin porastają zioła i krzewy, w tym tarninowe, głogowe i różane, zaś wydmy bory sosnowe oraz roślinność wydmowa, jak mikołajek nadmorski i rokitnik. Na terenie obszaru leży ostoja ptasia o randze europejskiej Delta Świny. Pozostałe obszary Natura 2000 to: Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Ujście Odry i Zalew Szczeciński, Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Zalew Szczeciński oraz Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Zatoka Pomorska (leży na terenie wolińskiej części Świnoujścia w niewielkim fragmencie).
Na wyspie Uznam (przy ujściu Kanału Piastowskiego do Zalewu Szczecińskiego) utworzono rezerwat florystyczny o powierzchni 38,10 ha o nazwie Karsiborskie Paprocie porośnięty przez bujne 2-metrowe paprocie. Jest to największy na Pomorzu Zachodnim obszar występowania Długosza Królewskiego, który znany jest z legendy o kwiecie paproci. Należy wspomnieć również o Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym Torfowiska Uznamskie. Znajdują się tutaj torfowiska, wały wydmowe, stare lasy liściaste, w tym ponad 150- drzewostany dębowe oraz liczne stanowiska gatunków roślin i zwierząt chronionych.
Na wyspie Uznam znajduje się piękny drzewostan z drzewami takimi jak: dęby Dwaj Kapitanowie, lipy Żony Marynarzy przy ul. Wybrzeże Władysława IV, platan klonolistny Cudzoziemiec przy ulicy Bohaterów Września, sosna Rodzina z oplotem bluszczu przy ulicy Matejki, wiązy Przemytnicy w Parku Zdrojowym, dąb Szyper w Przytorze oraz jodła Elżbieta w Łunowie.
Świat zwierząt, oprócz ptaków, uzupełniają liczne gatunki chronione. Bogactwo ryb morskich (śledź, dorsz, makrela, szprot) i skorupiaków w wodach Zatoki Pomorskiej oraz ryb słodkowodnych w Zalewie Szczecińskim (płoć, leszcz, okoń, szczupak) są atrakcyjne dla wędkarzy. Na terenie miasta żyją lisy, sarny, zające, wiewiórki i dziki oraz największa w Polsce populacja chrząszcza jelonka rogacza.

Wyspa Wolin

Największa wyspa w Polsce to Wolin, o powierzchni około 265 km². Kolejną dużą wyspą jest Uznam, który ma powierzchnię około 92 km². Inne większe
wyspy należące do Polski to Karsibór (ok. 80 km²).

Wolin to piąta co do wielkości wyspa w Europie połączona z lądem stałym poprzez most na Zalewie Szczecińskim. Leży w północno-zachodniej Polsce, nad Morzem Bałtyckim. Wolin jest popularnym miejscem turystycznym ze względu na swoje naturalne piękno i bogatą historię. Ze względu na bliskość morza, wyspa
jest idealnym miejscem dla miłośników plażowania i sportów wodnych. Na Wolinie znajdują się piękne piaszczyste plaże, które przyciągają
turystów z różnych zakątków Polski i Europy.

Wolin jest również znany z malowniczych krajobrazów, takich jak klify, lasy i rozległe pola. Wyspa jest otoczona lasami i rezerwatami
przyrody, co czyni ją idealnym miejscem dla miłośników spacerów i wycieczek rowerowych. Istnieje wiele szlaków turystycznych prowadzących
przez wyspę, które umożliwiają odkrywanie różnorodności przyrodniczej regionu.

Jednym z głównych atrakcji na Wolinie jest Park Narodowy Wolin, który został założony w 1960 roku. Park obejmuje rozległe tereny leśne,
bagienne i wybrzeża, chroniąc unikalne ekosystemy i różnorodność roślin i zwierząt. W parku można znaleźć wiele gatunków ptaków, zwierząt i
roślin, a także ścieżki edukacyjne i centra informacyjne dla odwiedzających.

Wśród innych atrakcji na Wolinie warto odwiedzić Świnoujście – największe miasto wyspy, które słynie z unikatowego portu morskiego oraz
licznymi zabytkami i plażami. Inne popularne miejsca na wyspie to miasto Międzyzdroje, znane jako „Perła Bałtyku”,

Wszystko to sprawia, że Wolin jest atrakcyjnym miejscem dla turystów, którzy szukają rozrywki na świeżym powietrzu, pięknych plaż i bogatej
kultury i historii.

Wyspa Uznam

Wyspa Uznam, położona na Morzu Bałtyckim, jest jednym z najpiękniejszych miejsc w północnej Polsce.
Znajduje się na granicy polsko-niemieckiej i jest częścią archipelagu Wolińskiego. Jej powierzchnia wynosi około 91 km², co czyni ją
największą wyspą nad polskim wybrzeżem.

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech Uznamu jest jego dziewiczy krajobraz, który składa się z malowniczych klifów, pięknych
plaż, lasów i obszarów bagiennych. Wyspa jest również siedliskiem wielu rzadkich gatunków ptaków i roślin, co przyciąga miłośników przyrody z
różnych zakątków świata.

Na Uznamie znajduje się miasto Świnoujście – najbardziej na zachód wysunięta miejscowość w Polsce. To popularny kurort turystyczny,
oferujący wiele atrakcji dla odwiedzających. Plaże są idealne do opalania i pływania, a wspaniałe trasy spacerowe i rowerowe umożliwiają
zwiedzanie okolicznych lasów i rezerwatów przyrody.

Innym ciekawym miejscem na Uznamie jest Międzyzdroje, znane jako „Perła Bałtyku”. To urokliwe miasteczko słynie z Festiwalu Polskich
Filmów Fabularnych, który odbywa się tu co roku od 1974 roku. Międzyzdroje oferują wiele hoteli, restauracji, kawiarni i sklepów,
które przyciągają turystów przez cały rok.

Nie można zapomnieć o Świnoujskim Mieście Morskim, które jest jedną z głównych atrakcji wyspy Uznam. Znajduje się tam m.in. przystań
jachtowa, latarnia morska oraz fortyfikacje z czasów II wojny światowej. To fascynujące miejsce dla miłośników historii i architektury.

Wyspa Uznam oferuje również wiele możliwości aktywnego wypoczynku, takich jak kajakarstwo, windsurfing, żeglarstwo czy wędkarstwo. Można
również zwiedzić Piękno Wolińskie, park narodowy o unikalnej florze i faunie.

Wizyta na wyspie Uznam to doskonała okazja do wypoczynku na pięknych plażach, odkrywania dzikiej przyrody i poznawania kulturalnego
dziedzictwa regionu. Uznam to prawdziwy raj dla miłośników natury, historii i rekreacji na świeżym powietrzu.

Karsiborska Kępa, 

to malowniczy obszar na wyspie Karsibór,  położony w północno-zachodniej części Polski. Jest to piaszczysty cypel,
oddzielający Zalew Szczeciński od Bałtyku.

Karsiborska Kępa jest jednym z najpiękniejszych przyrodniczych zakątków na polskim wybrzeżu. Charakteryzuje się  rozległymi wydmami, które są domem dla
wielu rzadkich gatunków flory i fauny. Na terenie kępy znajduje się także rezerwat przyrody „Karsiborska Kępa” o powierzchni około 400 ha,
chroniący unikalne ekosystemy i rzadkie rośliny.

Ciekawym obiektem na Karsiborskiej Kępie jest wieża widokowa, która stanowi atrakcję dla turystów. Wieża oferuje wspaniałe widoki na okolicę i jest popularnym miejscem dla miłośników fotografii.

Podsumowując, Karsiborska Kępa to wyjątkowe miejsce o unikalnej przyrodzie i wielu atrakcjach turystycznych. Swoją urodą i spokojem
zachęca do wypoczynku i relaksu na łonie natury.  Wizyta na Karsiborskiej Kępie jest doskonałym sposobem na oderwanie się od
codziennej rutyny i zanurzenie się w piękno wybrzeża Bałtyku.

2 thoughts on “Świnoujście na 44 wyspach”

 1. Sehr geehrte Damen und Herren,

  Ich möchte bitte 2Plätze für die Fahrt zu den 44 Inseln am 08.08.20 reservieren.
  Bitte antworten Sie mir per E- Mail.
  Vielen Dank
  Petra Storim

  1. Narozlewisku.pl

   es ist okay. Reservierung erfolgt. Bitte kommen Sie Tawerna Rybaczówka Karsibór, Ul. 1-go Maja 23. Ich freue mich auf 11:00, 13:00, 15:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top